Sülük Nedir?

Sülük tedavisinin ilk olarak M.Ö. 1567-1308 yıllarında Mısır’da kullanıldığına dair kalıntılar firavun mezar taşlarında bulunan resimlerde görülmektedir. Bunun yanı sıra Hindu mitolojisinde Dhavantari sülükler ile pek çok hastalığın tedavi edilebildiğini tüm dünyaya duyurmuştur. Hint tıp tarihinde önemli bir yeri olan ünlü hekim Sushruta da makaleleriyle sülük tedavisinin Çin tıbbında da yer edinmesini sağlamıştır. 19. Yüzyılın başlarında Avrupada da sülük tedavisi kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle ünlü Fransız hekim F. J. V. Broussais tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucu sülük tedavisi tüm Avrupa’da yaygınlaşmıştır.

Sülüklerin tatlı su, kara ve deniz formları vardır. Klitellum yapısını bulunudurmaktadırlar. Toprak solucanları gibi hermafroditlerdir. Bütün sülük türleri etçildir. Doğada bulunan solucanlar, böcek larvaları, küçük kabuklular, sümüklü böceklerle beslenebilirler veya sürüngenler, balıklar, kurbağalar ya da bazı memelilerde kan emen parazit olarak bulunabilirler. Sülüklerin en büyük avcıları genellikle balıklar, kurbağalar, sucul böcekler, karidesler ve diğer sülük türleridir. Tıbbi sülük Hirudo Verbana Türkiye’de doğal olarak bulunan ve tıbbi amaçla kullanılan sülüktür.

Sülükler tatlı sularda, denizlerde ve yüzeysel bitki bulunan göl, havuz ve çay kenarlarında yaşarlar. Asidik sular sülük faunasının zayıflamasına sebep vermektedir. Sülükler çoğunlukla organik kirleticilerin bulunduğu bölgeleri tercih ederler. Özellikle o bölgelerde bulunan taşların altına bakıldığında oldukça fazla miktarda sülük görmek mümkündür. Sülükler kuraklık dönemlerinde havuz ve çayların dibinde bulunan çamurların içerisindeki yuvalarında bulunurlar. Bazı sülük türleri hem karada hem de suda yaşabilir. Dehidrasyon sonucu vücut uzunluklarının %90 ‘nından fazlası zarar görse bile hayatta kalabilirler. Sülükler dünyanın her tarafına yayılmışlardır genellikle ılıman göl ve havuz sularında bulunurlar.

Sülük tedavisinin kullanılabileceği hastalıklar şu şekildedir:
– Bazı Göz Hastalıkları (Behçet hastalığı, Üveitler, Glokom, Makulopatiler, Sarı nokta hastalığı, Diyabetik retinopatiler,Hipertansif retinopatiler, Retinitis pigmentosa , Optik sinire ait problemler ve Optik atrofiler gibi gözün damar,sinir,makula ve retina hastalıkları)
– Varis ve venöz damar sorunları
– Romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar
– Artroz ve eklem kireçlenmeleri
– Migren ve gerilim baş ağrıları
– Baş dönmesi,kulak çınlamaları ve meniere sendromu
– Her türlü kas ağrıları, fibromyaljiler, huzursuz bacak sendromu
– Boyun fıtığı, bel fıtığı,tendinit- tenosivonit- bursit iltihap ve ağrıları
– Dejeneratif sinir sistemi hastalıkları ve felçler (MS,ALS,PARKİNSON gibi…)
– Egzama,ürtiker,kronik deri hastalıkları,sedef hastalığı ve akneler
– Kronik hepatit ve karaciğer hastalıkları
– Depresyon ve fobiler
– Tüm bağışıklık sistemi hastalıkları ve kronik yorgunluk sendromu

Sorularınız ve toplu siparişleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi ve Sorularınız İçin İletişime Geçin

Hemen Arayın