Sülük Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Sülük Hangi Hastalıkları Tedavi Eder ?

Antik çağlardan beri sülükler çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Damardan kan alma yolu ile kirli kanın vücuttan uzaklaştırılması sağlanarak vücudun sağlığına kavuşacağına inanılan bu metotta sülükler sıklıkla kullanılmıştır. Sülük tedavisinin faydaları insan vücudu için azımsanmayacak kadar çoktur. Peki sülük hangi hastalıkları tedavi eder?

Sülük nedir?

Sülük, her iki ucunda emici yapılara sahip yassı bir solucan türüdür. Tedavi edici özelliklerinden dolayı tarih boyunca insanların ilgi alanı olmuş bir canlıdır.

Sülük tedavisinin tarihçesi?

Antik Mısır’dan beri sülükler hastalıkları tedavi etmede kullanılmıştır. Genellikle sinir sistemi bozuklukları, diş problemleri, deri hastalıkları ve enfeksiyonların tedavisinde sülük terapisine başvurulmuştur.

Sülükleri faydalı kılan nedir?

Sülüklerin faydalarından bir tanesi kirli kanı vücuttan uzaklaştırmalarıdır. Bir diğer yararları salyalarında (tükürüklerinde) saklıdır. Salyalarında, vücuda yararlı olan 100’un üzerinde biyoaktif madde vardır.

Sülük tedavisi nelere iyi gelir?

Peki eski çağlardan beri kullanılan sülük tedavisi nelere iyi gelir?

Damar hastalıkları: Sülük salyasında bulunan yararlı biyoaktif maddelerden ikisi hirudin ve calindir. Bu iki madde kanın pıhtılaşmasını engelleyen antikoagülan özelliklere sahiptir.

Kardiyovasküler rahatsızlıklar: 20. yüzyılın başlarından beri sülükler kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmıştır. Salyalarındaki hirudin enziminden dolayı, doktorlar sülükleri hastalarına önermişlerdir. Hirudin enziminin antikoagülan etkisi nedeniyle pıhtılaşmaları önlemede etkisi büyüktür.

Eklem iltihabı: Sülüklerin tedavisinde kullanıldığı bir diğer rahatsızlık eklem iltihabıdır. Temizlenen iltihaplı eklemlere konulan sülükler, iltihaplı kanı almanın yanı sıra yararlı bileşenleri ve enzimleri bölgeye aktarır. Sülüklerin salyasındaki bileşikler ve enzimler iltihabı ve acıyı azaltır.

Diyabet: Sülük salyasında bulunan en önemli maddelerden biri hirudindir. Hirudin, kan pıhtılaşma mekanizmasını engelleyen bir maddedir. Diyabet hastalarının yoğun bir kanı olduğundan kanlarında pıhtı oluşma riski daha fazladır. Dolaşım sistemindeki kan pıhtıları, felç ve ölüm dahil yüksek risk oluştururlar. Hirudin, kan pıhtılaşmasını engellemesine ek olarak kanı seyreltme özelliğine de sahiptir. Bu sayede, kalp ve kan damarları üzerindeki baskı azalacaktır.

Bu hastalıkların yanı sıra sülük tedavisi şu hastalıklara da iyi gelmektedir: Endometriyoz, glokom hastalığı, göz iltihabı, dişeti hastalıkları, hepatit, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları, migren, deri hastalıkları. Tıbbi sülük siparişi için 0534 527 19 21 arayabilirsiniz.Hemen Arayın